Головна » «Харків для мене дорівнює протесту». Інтерв’ю з Діаною Берг про акціонізм, права та шлюбну рівність
…

«Харків для мене дорівнює протесту». Інтерв’ю з Діаною Берг про акціонізм, права та шлюбну рівність

Час прочитання: 9 хв

Діана Берг — громадська діячка та засновниця маріупольської арт-платформи «Тю!». За останні десять років вона двічі стала вимушеною переселенкою: спочатку з Донецька, потім і з Маріуполя.

В активізм Берг прийшла у 2014 році, коли на Донбасі почалася серія підбурюваних РФ антиукраїнських мітингів. Зокрема вона виступила співорганізаторкою руху «Донецьк — це Україна», що проводив акції за державну єдність в умовах початку російської окупації. Згодом Діана змушена була переїхати до підконтрольного Україні Маріуполя, де організувала арт-платформу «Тю!». З початком повномасштабного вторгнення росіян довелося виїхати і звідти.

Зараз вона живе та працює у Києві, періодично проводячи тренінги та майстеркласи з акціонізму. Після одного з них, що проходив у Харкові, «Люк» поспілкувався з Діаною про головні українські цінності, евакуацію з Маріуполя та чому легше займатися вуличним активізмом в Україні, ніж у країнах ЄС.

«Ми виїхали з Маріуполя, коли перестали бути корисними»

— У тебе є медаль і грамота від Верховної Ради «За заслуги перед українським народом». У чому саме вони полягають?

Коли ще була Верховна Рада минулого скликання, мій давний друг Олексій Рябчин — народний депутат, котрий теж був зі мною [на проукраїнських акціях, — «Люк»] у 2014 році — сказав, що є подання на цю медаль. Воно стосувалося мене, Олега Саакяна, Богдана Чабана та ще одного донеччанина. Це сталося у 2019 році, тобто через п’ять років після того, що у Донецьку ми робили…

— За ваші акції «Донецьк — це Україна»?

Так, за оцей рух низовий. Ми там не як ГО-шка були, а просто як творча інтелігенція, що почала ним керувати. За це ми якесь визнання від влади й отримали. Цю грамоту і медаль в кейсі, як і Сашини [чоловіка Діани Олександра Сосновського] грамоти від поліції ми залишили у серванті, коли виїхали з Маріуполя у березні 2022-го.

Ми ж виїздили внікуди, виїздили на вірну смерть, тому що не знали, наскільки місто оточене. Не було взагалі зв’язку, інтернету — просто вакуум. Радіо — і те ловило тільки «ДНРівське».

Діана Берг в редації «Люк». Харків, 2024, фото Катерина Переверзева

— Коли саме ви виїхали?

Це було 4 березня [2022 року]. І вже з 1 березня не було просто, як то кажуть, ні-ху-я. Буквально: ані води, ані газу, ані електрики — все-все роз’їбали. І жодного зв’язку. І постійно гатили.

Ми знімали, стрімили, показували, що в Маріуполі відбувається, навіть якимось ЗМІ відправляли. Але все ж вирішили їхати, бо вже перестали бути корисними. Єдине, що я з «Тю!» все ж заховала — це український прапор. Він вже такий пошрамований, пережив багато з 2018 року, коли ми робили з ним акцію на 8 березня. І це єдине, що ми взагалі змогли вивезти. Досвід нічому не вчить: у 2014-му я виїжджала з Донецька «на тиждень» — і цей тиждень до сих пір тягнеться. І те ж саме у Маріуполі. 

Спершу ми поїхали у Дніпро. Там наша подруга Оля Полякова [виконавча директорка Gender Stream, ЛГБТ-активістка та феміністка] сказала: «Живіть у мене». І ми якийсь час були в Дніпрі. Потім їхали маршрутом через міста, де жили друзі — Вінниця, Хмільницький. Так ми зрештою опинилися під Львовом, де жили з березня по травень.


Читайте також:


Я тоді мала таку роботу — розмовляти зі ЗМІ. Ми були єдині, в кого можна було на той момент дізнатися щось про Маріуполь — бо тоді з нього ще не виїжджали. Я працювала з ранку до ночі: о 6:00 вже десь там на Fox News даю інтерв’ю, всім ЗМІ, яким тільки можна. Саша брав на себе українські, а я англомовні. Плюс я у 2022 році побувала в сімох нових країнах, відвідувала їх на декілька днів, тому що мене запрошували як спікерку на конференції.

— Але ти все одно повернулася в Україну.

Я побула за кордоном два місяці, встигла привезти волонтерський бус, який нам подарувала рандомна жіночка з Лейпцигу, і все. Я відчула, що я не можу говорити як людина зі Сходу України, якщо я не в Україні і не на Сході — мені фізичний зв’язок із ним потрібен. Знову поїхала у Дніпро, до Саші, тому що він побув лише тиждень у Львові, і ми зрозуміли, що не зможемо організувати евакуацію дистанційно. Вони створили з [волонтером] Денисом Мініним ініціативу «Вивеземо», евакуація з окупованих територій була стабільною та, звісно ж, безплатною.

DSC09633

Ми заснували влітку [2022 року] фонд допомоги маріупольцям. Нам донатили багато партнерських та міжнародних організацій. Ми загалом виплатили 450 родинам разову допомогу: придбати бензин, десь переночувати на два дні, піти до дантиста — бо від довгого стресу та недоїдання у підвалах під бомбами починають просто випадати зуби.

Це волонтерство надало нам змогу трохи «заземлитися». Саша нарешті вивіз з Маріуполя маму та наших кішок. Їх було вдвічі менше — замість шістьох доїхали три: дві втекли, одна померла в дорозі. А ще в офіс Сашиної організації влучила ракета, і ми перебралися до Києва, де мали можливість жити безплатно. Насправді, я зараз у Києві, а не на Сході лише тому, що можу не платити шалені кошти за оренду квартири.

«Поки ти не виходиш із прапором, за котрий в тебе прилітає бруківка, ти не розумієш його цінності»

— Чому важливо вчити акціонізму, культурному спротиву, акціям громадського протесту? Наскільки це взагалі вписується у національну ідею?

Це на якомусь генетичному рівні наша тема, що я просто відчула на собі. Я ж була «пасивісткою» абсолютною, і до Майдану 2014 року взагалі не цікавилася якоюсь політичною ідеєю. А тоді мене «торкнуло», я побачила, як багато людей теж почали інакше сприймати реальність.

Знаєш, [у тварин] є реакція на небезпеку:«Бий, біжи, або замри». В українців це саме «бий». Ми ще якось з друзями ржали, що у білорусів «біжи», а у росіян «замри». Такий триєдиний, блять, народ.

Фем-акція платформи «Тю!» у Маріуполі, 2018
Фем-акція платформи «Тю!» у Маріуполі, 2018

Ми є єдиною (ну, вже з Ізраїлем другою) країною, котра свою демократію і свободу виборює постійно. Ми знаємо її ціну. Вестерни нас трохи не розуміють, бо вони є привілейованими, що вже народилися в демократії. Їм сказали: от вам, будь ласочка — але вони не розуміють ціни цього. Поки ти не виходиш з прапором, за котрий в тебе гарантовано прилітає бруківка, ти не розумієш, його цінності.

Це було відчутно навіть у нас в Маріуполі: щось негаразд, якась хрінь в місті відбувається — і от так [клацає пальцями], за один день акція організувалася. І в Києві так само було і з тим же Майданом: якщо якась херня відбувається, то об’єднується всі, щоб проти неї бастувати. У Маріуполі це було щось менше, тому що і місто менше, і цінностей, що об’єднують (окрім українства), не так багато було. Права ЛГБТ під час війни 2014-2022 людей не дуже обходили — вони тут волонтерять, які права, ну, про шо ви…

Тим не менш, за два роки «повномасштабки» маємо чималий поступ. Законопроєкт Ірини Совсун про зареєстровані партнерства вже схвалений комітетом здоров’я нації.

Так, ми просуваємося неймовірно! І я впевнена, що дуже скоро ми це змінимо, як було із канабісом. Звісно, все мало йти до того, щоб можна було його з рекреаційними цілями використовувати. Але компромісним був і перший крок — прийняли закон про використання у медицині. 

Акція платформи «Тю!» на підтримку легалізації медичного канабісу. Маріуполь, 2020. Фото О.Сосновського
Акція платформи «Тю!» на підтримку легалізації медичного канабісу. Маріуполь, 2020. Фото О.Сосновського

Чому я така амбасадорка акціонізму: у нас [в Україні] є привілей використовувати право на мирні зібрання. Тому що в нас краща ситуація, ніж, скажімо, у Німеччині. Коли ми у Касселі [у 2022 році] робили акцію — рожевий дим, банери з гаслами, українські прапори — до нас підійшли копи і запитали: «Друзі, чи є у вас дозвіл?». А ми такі: «Що?! Який дозвіл? Нащо? Ми з України».

«Харків — це прямо у серденько. Я тут менше доби, а вже думаю, що можна зробити»

— Ти постійно маніфестуєш свою ідентичність зі Сходу України. Як тобі в цьому плані відчувається Харків?

Харків завжди для мене знаковий. Я небагато разів тут була. Я була тут на фестивалі «Вдох», потім на «Плані Б», коли [його організатор] Райко Божич нас попросив зробити тренінг про креативний протест. Потім я з працювала з «Харків Прайдом» — вони теж мене запрошують провести заходи. І саме тому Харків для мене дорівнює протесту, культурі мирних зібрань. Тут завжди щось таке відбувалося.

Я «Харків Прайд» підтримувала навіть у Маріуполі, щоб, з одного боку, поржать над гомофобами, і водночас солідаризуватися з Харковом. Я вивішувала величезний веселковий прапор з написом «ХА», а потім ще з ним ходила. «КиївПрайд» теж добре працює по-своєму, але Харків… Я його особливо відчула у 2014-му, коли був марш ультрас і вперше пролунало гасло «Путін хуйло». 

Акція Діани Берг у Маріуполі на підтримку «Харків Прайд»
Акція Діани Берг у Маріуполі на підтримку «Харків Прайду», 2021

Я люблю дуже і Одесу, і Дніпро, але саме у Харкові відчуваю якийсь особливий зв’язок. Як вдома.

— Мабуть, справа ще в тому, що зараз сюди переїхало дуже багато людей, з Донецької та Луганської області…

Я не про це. Знаєш, я просто маю бути на вістрі, де є межа між мрією і оцією [російською] навалою, яка хоче нас вбити. Зараз в Україні є декілька міст, котрі знаходяться на цьому вістрі: і Запоріжжя, і Дніпро, і Харків — і в кожному трошки своя ідентичність, і об’єднує нас степ. Але Харків мені найближчий зараз по духу, хоча я дуже погано знаю місто.

Про Харків я знаю багато класних історій. У Харкові є дуже багато друзів: театр «Нафта», ХЖО «Сфера», «Харків Прайд» і «Люк», звісно — і всі вони дуже близькі по духу. І тепер я розумію, що треба було співпрацювати з Харковом ще більше, треба було постійно сюди їздити з Маріуполя.

Діана Берг в редації «Люк». Харків, 2024, фото Катерина Переверзева

Я розумію, що у мене якась розмита ідентичність східнячки. Приїжджаю сюди і відчуваю: степ мій рідний! Звісно, і Запоріжжя наше, і Дніпро, і Маріуполь, і Донецьк, і Луганськ — не треба  ніколи забувати про Луганськ. А Харків — це прямо у серденько. Тому я тут ще менше доби, а вже думаю, що тут можна зробити.

«Європейці мають дивитися на нас і чути Схід України»

Яке в тебе життя після «Тю!»? Чим ти займаєшся?

«Тю!» й досі існує, але воно зараз в екзілі, у вигнанні. Звісно, ми втратили свій фізичний вимір, але не свій «Тю-spirit». Ми є, ми існуємо, команда розвивається, але настільки ж розкидана, наскільки розподілена по країні наша аудиторія.

Наша найсильніша аудиторія — це підлітки, здебільшого з вразливих груп, з важкими сімейними обставинами. Вони суперталановиті, суперкласні — і вони в «Тю!» постійно це доводили. Ми намагалися дати їм зрозуміти та повірити в те, що завод — це не єдине їх майбутнє, а може бути багато чого. І ми зараз теж здебільшого працюємо з ними.

Акція платформи «Тю!». Маріуполь. Фото О.Сосновського

Водночас ми з «Тю!» займаємося мистецтвом і беремо участь у виставках, займаємося культурною дипломатією. В цьому плані я є прикладом людини, котра може говорити від імені України десь в Європі чи Канаді. Європейці мають дивитися на нас і чути Схід України. Це теж важлива тема, бо Схід почав трохи затихати в медіа. Європейцям треба поставити людину і сказати: «Послухайте його, він двічі втратив дім. А вона тікала від переслідувань — спочатку з Донецьку, а потім з Маріуполя — і займалася там правами людини, дітям допомагала. Послухайте, що вона скаже».

У нас був офігезний спільний проєкт минулого року з «Віче» (Vitsche). Це найбільша спільнота українських активістів у Берліні. Вони просто неймовірні! В межах проєкту Checkpoint Peace ми досліджували вже згаданий привілейований німецький пацифізм, намагалися відповісти на питання: що з німцями не так?

З одного боку, Німеччина — один із найбільших наших підтримувачів у плані зброї, політики, допомоги переселенцям. А з іншого боку, дуже дивно спостерігати, як пересічні німці проводять на Великдень «марш миру» із голубами, совєтськими піснями та закликами до перемовин з агресором. З ними про це треба розмовляти.

У нас на сайті були чотири есеї, написані дослідниками, стосовно таких історичних «сліпих плям» як Німеччина часів Холодної війни. Також ми це опрацьовували через мистецтво: чотири митця або мисткині у публічному просторі Берліну. Потім у нас були чотири акції про Україну, про Маріуполь. Наприклад, ми робили марш 13 червня — тому що саме цього дня у 2014 році місто було звільнено від російської окупації. І ми [до 2022 року] щоразу його так класно святкували: величезна толпа щасливих і вдячних людей разом з військовими йшла від театру до площі. У Берліні ми зробили те ж саме.

Діана Берг з прапором. Харків, 2024, фото Катерина Переверзева

Також у нас було чотири кліпи. Ми запросили [харківського музиканта] Юру Гуржи та придумали легенду, що десь на барахолці була знайдена аудиокасета з його піснями про мир. Він нам написав пісню в стилі європоп під назвою «Піз денс» (Peace Dance) — як насмішка над усім цим peace movement. І ми зробили ще три соціальні реклами на тему цього peace.

«Декомунізуватися треба по-справжньому, а не просто таблички поміняти» 

Як ти бачиш перемогу України в цій війні?

Я бачу перемогу у тому, що буде збережена Україна як суверенна та незалежна держава, як і народ України, її культура, історія, мова — вся наша ідентичність.

Я не хочу бути супероптимісткою. Мене цей оптимізм заїбав ще у 2014 році, коли я вимушено переїхала до Львова та постійно оновлювала стрічку новин, тиснучи F5. І оце виснажене очікування, що зараз я повернусь, дуже поступово і боляче перетворилося на розуміння: ти не повернешся, починай далі жити з такими налаштуваннями. 

І з Маріуполем те ж саме. Оце очікування десь висить у треї, але сильно виснажує. Чесно кажучи, після другої втрати дому у 2022-му мене це пригнічує ще більше, ніж у 2014-му. І тому я просто хочу, щоб Україна як держава залишилася (а на це у мене теж нема 100% гарантії) з правами людини, свободою слова, свободою самовираження та, вже вибачте, шлюбною рівністю.

Звісно, ще хотілося б подолати усю цю корупцію, весь цей залишок «совка» та русні. Декомунізуватися треба по-справжньому, а не просто таблички поміняти. Коли ми маску жертви трохи знімемо і почнемо як дорослі осмислювати, що це  було — тоді це і буде перемогою України.

Діана Берг в редації «Люк». Харків, 2024, фото Катерина Переверзева

Антон Алохінссон, фото — Катерина Переверзева, редактура — Олександра Пономаренко, обкладинка — Катерина Дрозд


«Люк» — це незалежне онлайн-медіа про Харків, яке висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Ви можете робити свій щомісячний внесок у розвиток харківського медіа або зробити разовий донат на будь-яку суму. Дякуємо❤️

Разовий платіж
Місячна підписка
100 грн
250 грн
500 грн
Своя сума

Скасувати підписку можна написавши нам на пошту: lyuk.media@gmail.com

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк