Головна - Місто - Як виглядає Пушкінська після третьої поспіль ракетної атаки на Харків. From Russia With Hate 
…

Як виглядає Пушкінська після третьої поспіль ракетної атаки на Харків. From Russia With Hate 

Час прочитання: 2 хв

23 січня росіяни тричі обстріляли Харків ракетами. Вечірня атака прийшлась на центр міста. Від неї постраждало близько десятка людей, а також частково зруйновані кілька архітектурних пам’яток, важливих для історії міста.

«Люк» ділиться подробицями.

Як сильно постраждали будинки на вулиці Пушкінська?

Ввечері 23 січня 2024 року росіяни втретє за добу обстріляли Харків. Цього разу ракетна атака прийшлася на середмістя. За словами голови Харківської ОВА Олега Синєгубова, від обстрілів постраждали дев’ятеро людей, а також автівки, житлові будинки та цивільна інфраструктура. Деякі з потерпілих були шпиталізовані,  їхнім станом опікуються лікарі.

Руйнування після обстрілу 23 січня у центрі Харкова на вулиці Пушкінська. Фото: Катерина Переверзева

Руйнування у центрі Харкова на вулиці Пушкінська після обстрілу 23 січня. Фото: Катерина Переверзева

Руйнування у центрі Харкова на вулиці Пушкінська після російського обстрілу 23 січня. Фото: Катерина Переверзева

Руйнування на вулиці Пушкінська у центрі Харкова після обстрілу 23 січня. Фото: Катерина Переверзева

Руйнування на вулиці Пушкінська після обстрілу 23 січня. Фото: Катерина Переверзева

Руйнування після обстрілу 23 січня на вулиці Пушкінська. Фото: Катерина Переверзева

Руйнування після російського обстрілу 23 січня на вулиці Пушкінська. Фото: Катерина Переверзева

Під удар потрапила, зокрема, й вулиця Пушкінська — на ній було пошкоджено понад 30 об’єктів культурної спадщини. Вибухи з коренем вирвали дерева, вибили вікна у навколишніх будинках, частково знищили їхній декор.

В епіцентрі удару опинилася будівля Національної академії правових наук України. У неї майже повністю зруйновано дах та третій поверх, частково втрачено унікальні інтер’єри, паркет та ліпнину.


Читайте також:


Чому ця будівля така важлива?

Постраждалий будинок на розі вулиць Пушкінська та Максиміліанівська спроєктував у 1895 році архітектор Сергій Загоскін для купця Генріха Гельфериха. Будинок звели вже наступного року, і спочатку він був двоповерховим. За радянських часів він втратив свій первісний вигляд — у 1948 році надбудували третій поверх. Остаточна реконструкція відбулася на початку 2000-х, коли поруч звели додаткове крило.

Генріх Гельферіх належав до родини харківських промисловців німецького походження, які створили одне з найбільших підприємств міста — завод «Гельферих-Саде», згодом націоналізований більшовиками та перейменований на «Серп і молот». Його засновник Максиміліан Гельферих був також відомий як один з найактивніших та щедрих меценатів міста, як розповідає краєзнавець Антон Бондарев

Проте вулиця Максиміліанівська, що починається зруйнованим росіянами будинком, названа не на честь цього видатного підприємця. Попри плутанину, насправді вона отримала назву на честь надвірного радника Максиміліана Раупаха, свояком братів Гельферихів, який придбав на вулиці Пушкінська (тоді ще Німецька) дві великі порожні ділянки у 1890 році. На той час у Харкові було звично давати вулицям імена перших поселенців на них. Так отримали свою назву вулиці Чернишевська, Чорноглазівська тощо.

Початковий вигляд будинку Гельферіха на вулиці Пушкінська

Попри встановлений йому пам'ятник Макисміліан Гельферіх не має стосунку до однойменної вулиці. Фото «Редпост»

Реклама заводу Гельферіх-Саде на початку ХХ століття

До 1899 року вулиця Пушкінська мала назву Німецька. План з Державного архіву Харківської області

Антон Алохінссон, фото — катерина Переверзева, обкладинка — Катерина Дрозд

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк