Головна - Місто - Яким має бути Харків після перемоги? Розбираємось, як відбувається оцінка зруйнованих будівель
…

Яким має бути Харків після перемоги? Розбираємось, як відбувається оцінка зруйнованих будівель

Час прочитання: 4 хв

Харків регулярно обстрілюють російські війська. За словами міського голови Ігоря Терехова, з 24 лютого 2022 року окупанти зруйнували понад 5000 будівель у місті, серед них — понад тисячу житлових будинків. Хто і як має оцінювати постраждалі будинки?

До міської влади в цьому питанні є зауваження. Наприклад, нещодавній випадок із трьома житловими будівлями у центрі міста. Пошкоджені російськими обстрілами будинки на вулицях Мироносицькій 32, 34 і Свободи 11/13 регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій у своєму протоколі від 28 березня визнала «такими, що не підлягають відновленню і мають бути знесені». Проте незалежні оцінки показали, що це не так.

«Люк» розібрався, як має відбуватися оцінка пошкоджених будівель, як це регулюється законодавством і чи відрізняється процес, якщо вони є пам’ятками культури.

Як оцінити житлові будинки?

В Україні ще з 2014 року діє Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Його остання редакція — від 7 березня 2023 року. Згідно документу:

«Визначення шкоди та збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої наказом Мінрегіону за погодженням з Мінреінтеграції».

Відповідальним же за визначення шкоди та збитків є Міністерство розвитку громад та територій України — Мінрегіон. Проте так просто знайти інформацію на сайті Мінрегіону — він просто не працює. Проте Порядком визначені загальні норми, які діють для будь-якого виду оцінки.

Після перемоги

Оцінити збитки можна чотирма шляхами: 

 1. Аналітична оцінка — проводиться органами державної влади або органами місцевого самоврядування самостійно або із залученням фахівців, підприємств, установ, організацій будь-якої форми власності. Також може проводитися самостійно підприємствами, установами, організаціями;
 2. Стандартизована оцінка — проводиться органами державної влади або місцевого самоврядування, яким Кабінет Міністрів надав повноваження це зробити;
 3. Незалежна оцінка — проводиться суб’єктами оціночної діяльності (господарювання), визнаними у Законі України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». Це, передусім, зареєстровані фізичні або юридичні особи, які ведуть підприємницьку діяльність;
 4. Судова експертиза — здійснюється на умовах Закону України «Про судову експертизу»

В кожному з випадків складається звіт або акт оцінки збитків. Вони мають однакову структуру і мають містити: 

 • Опис об’єкта оцінки;
 • Стислий опис характеру та ступінь пошкоджень з посиланням на підтвердні матеріали;
 • Інформацію про мету оцінки;
 • Інформацію про вид вартості;
 • Дату оцінки;
 • Інформацію про використані вхідні дані та джерело їх отримання;
 • Результати аналізу достовірності та достатності наявної вхідної інформації для виконання оцінки;
 • Припущення, на які спирався оцінювач під час проведення оцінки;
 • Інформацію про оціночні процедури, які застосували під час оцінки;
 • Висновок про вартість;
 • Дату складення звіту про оцінку збитків.

Кожен з видів оцінки, окрім аналітичної, проходить у три етапи: 

 1. Підготовчий (пошук інформації, ознайомлення з об’єктом);
 2. Оціночні процедури або експертні дослідження;
 3. Складення акту оцінки збитків, звіту про оцінку збитків або висновку експерта.

Інформація про будь-яку з оцінок має бути доступна для ознайомлення. Загалом же, оцінку збитків можуть проводити як органи місцевого самоврядування, так і мешканці зруйнованих будівель. Українці мають право знати, чи вважаються їхні будинки непридатними для життя.

А як щодо пам’яток культури?

Ситуація з пам’ятками культури складніша. За словами архітекторки і представниці організації з дослідження архітектурної і культурної спадщини Urban Forms Center Катерини Кублицької, на сьогодні в Україні досі немає правових механізмів, які б регулювали процедуру оцінки ушкоджень пам’яток архітектури: 

«Загалом, діють норми мирного часу та порядок, який дозволяє дещо скоротити бюрократичні процедури для пам’яток, що постраждали внаслідок збройної військової агресії Росії проти України в частині першочергових протиаварійних та консерваційних робіт, — розповідає «Люку» Катерина Кублицька.

Цього, на жаль, дуже мало, і не вистачає повного механізму правових норм та декларацій які б регулювали пам‘яткоохорону справу на час війни».

Катерина також пояснює, як мала б виглядати подібна процедура — із залученням експертів і фахівців з архітектури: 

«Повинна бути спеціальна комісія, до складу якої входитимуть: представники місцевих органів охорони, реставратори, інженери-конструктори, представники власника або балансоутримувача будівлі. Ці фахівці фіксують та докуметують пошкодження та втрати».

Ідеально, якщо фахівці дадуть вказівки з інвентаризації та збереження автентичних фрагментів і матеріалів будівлі. Якщо зберегти їх неможливо на самій будівлі, потрібно знайти спеціальне місце, яке дозволить тримати ці елементи до 10 років. 

Також важливо розуміти: жодну пам’ятку архітектури неможливо просто знести, навіть якщо вона пошкоджена вибухом. 

«Єдине, що може це дозволити — це вивід будівлі з реєстру пам’яток. Проте наразі такі процедури щодо об‘єктів нерухомої культурної спадщини, що отримали ураження внаслідок збройної військової агресії Росії проти України, не проводяться», — пояснює Катерина Кублицька. 

Після Перемоги

На думку архітекторки-реставраторки Олесі Чаговець, найбільш логічним і правильним рішенням для пам’яток, що були пошкоджені внаслідок воєнних дій, стане їхня консервація

«Більшість будівель, які отак руйнуються, потрібно законсервувати і подальшу долю вирішувати вже спільно з різними учасниками процесу: громада, реставратори, науковці, історики, як це і робили в інших країнах у часи Другої світової», — каже «Люку» Чаговець. 

Тим паче, навіть сильно пошкоджені будівлі мають документацію, за якою можна відновити або відтворити ці будинки. Значить, це можна зробити. І це важливо робити. Адже історичні пам’ятки — частини містобудівного ареалу: 

«Відновлюючи пам’ятки, ми відтворюємо образ або тканину міста. Важливо не порушити його цілісність», — впевнена Олеся Чаговець.

Після Перемоги

Реальність доводить, що харків’яни мають бути пильними до дій місцевої влади. Хоча й існують відповідні норми і закони, міська влада дозволяє собі порушувати їх і нехтувати історичними пам’ятками й просто житловими будинками, як це сталося з будинками в центрі на вулиці Мироносицькій 32,34 і Свободи 11/13. Обурення громадськості змусило владу повернутися до повторних оцінок і представити їхні результати.

Хочеться вірити, що в майбутньому харків’янам не доведеться виборювати право на відновлення власних домівок.

Софія Панасюк, колажі та обкладинка — Катерина Дрозд


Читайте також:

«Люк» — це незалежне онлайн-медіа, яке знайомить харківців із культурою нового часу, висвітлює міські процеси та проблеми, стимулює до змін у місті та суспільстві, збирає на одному майданчику ком’юніті змінотворців та активних людей.

Якщо ви хочете підтримати «Люк» та виготовлення якісного медіа-контенту, ви можете оформити щомісячну підписку на Buy me a coffee або закинути донат разово будь-якою зручною для вас сумою.

ПІДТРИМАТИ ЛЮК

Поділитись в соц мережах
Підтримати люк