ХОВА знову доручила будувати фортифікації компанії, пов’язаній з ОПЗЖ і рф
Департамент житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Харківської ОВА за останні дні уклав 12 договорів на будівництво фортифікацій на суму 244 мільйони гривень. Одна з фірм-учасниць вже потрапляла в поле зору антикорупційників через зв’язки з забороненою партією ОПЗЖ та росією.
«Люк» з посиланням на «Харківський антикорупційний центр» розповідає детальніше.
Що сталося?
23 серпня у системі державних закупівель Prozorro з’явилось 12 договорів щодо будівництва фортифікацій на Харківщині. Побудувати фортифікації, згідно з договорами, мають частково до кінця листопада 2024 року, частково — до середини січня 2025 року.
Три договори на 90 мільйонів гривень уклали з ПАТ «Трест Житлобуд-1», кінцевим бенефіціарним власником якого є Олександр Харченко. В ХАЦ зазначають, що фірма протягом останніх 10-15 років залишається будівельним фаворитом Харківської міськради та одним з головних бенефіціарів «кооперативної схеми» виділення землі в місті.
Чотири договори на 62,3 млн грн підписали з ТОВ «Проєктний Альянс». Раніше ми писали, що фірма пов’язана з ОПЗЖ та рф. Так, серед власників — колишній чиновник Харківської ОДА, депутат міськради Андрій Колос та Олександр Сорочинський. Ще на початку 2023 року, коли компанія вже почала активно отримувати підряди від ХОВА, серед засновників був Ігор Рожков. Людина з таким ім’ям в російських реєстрах значиться громадянином рф і засновником кількох російських фірм.
Родина Рожкова, до якої належить і Микита Рожков (депутат Харківської райради, обраний від забороненої нині ОПЗЖ) активно вела бізнес у рф. Власне, саме після того, як інформація про можливий «російський слід» Рожкових стала публічною, перелік власників «Проєктного альянсу» змінився.
Також стало відомо, що в рамках кримінальних проваджень щодо будівництва неякісних фортифікацій на Харківщині, зокрема фігурувала і фірма «Проєктний Альянс». Як встановили слідчі, ця ТОВ отримувала деревину від фірм (наприклад ТОВ «Герц Індустрія»), які купували її у лісгоспів і перепродавали Харківській ОВА удвічі-тричі дорожче ринкових цін.
Якийсь час співвласницею ТОВ «Проектний альянс» була Вікторія Письмак, відома як помічниця ексзаступника Харківського міського голови Андрія Руденка.
Ще два договори на 43,4 млн грн ХОВА уклала з ТОВ «Будівельна компанія Спец-Х», власниками є Людмила Мотузова, а керівником — Юрій Мотузов.
Також 25 млн грн отримає ТОВ «Компанія Регіон-буд», 14 млн грн — ТОВ «ОСК-Спецтех», 9,2 млн грн — ТОВ «Слобожанська будівельна компанія “Саргон”».
Крім цього, на 90 млн грн департамент ЖКГ та ПЕК Харківської області нещодавно уклав договорів на поставку виробів із дроту для будівництва фортифікацій.
Читайте також:
- Компанія, що будувала фортифікації на Харківщині, пов’язана з ОПЗЖ та рф, — ЗМІ
- ХОВА вже кілька тижнів купує деревину для фортифікацій напряму у лісництв. Що змінилось?
Що цьому передувало?
У 2024 році департамент житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу ХОВА уклав 223 договори щодо будівництва фортифікаційних споруд на загальну суму в 4,51 мільярда гривень.
Всі договори укладені за прямою процедурою, без проведення тендерів та без завантаження кошторисів. Відомості про роботи були відсутні через те, що об’єкти пов’язані з обороною країни. Середня ціна деревини у фірм, які брали участь у схемі, за кубометр сировини складала (з логістикою):
- ТОВ «Деревообробне підприємство “Восход”» (укладено договорів на поставку 3544,5 куб. м на загальну суму в 28,5 мільйонів гривень) — 8 028 гривень.
- ТОВ «Атт-Буд» (укладено договорів на поставку 20365,1 куб. м на загальну суму 100,4 мільйонів гривень) — 4 929 гривень.
- ТОВ «Сатисбуд» (укладено договорів на поставку 19273,5 куб. м на загальну суму 98 мільйонів гривень) — 5084 гривень.
- ТОВ «Герц Індустрія» (укладено договорів на поставку 24123,2 куб. м на загальну суму 116,1 мільйонів гривень) — 4 813,3 гривень.
- ФОП Чаус І. О. (укладено договорів на поставку 4313,4 куб.м. на загальну суму 18,9 мільйонів гривень) — 4 381,4 гривень.
Пізніше з’явилась інформація, що фірми мають ознаки фіктивності, крім цього, у суспільства виникли сумніви щодо якості виконаних робіт. У відповідь на це ХОВА провела низку брифінгів, де пояснювала ситуацію.
Потім Харківський антикорупційний центр опублікував розслідування, в якому його спеціалісти проаналізували кримінальне провадження СБУ, де йдеться про махінації на постачанні деревини для фортифікацій на Харківщині.
Текст і обкладинка — Антон Малиновський